Tvorenie s láskou
account
The "Mini Cart" element requires the plugins "WooCommerce" in order to work. They're either inactive or not installed.

História háčkovania

História háčkovania

História háčkovania

Slovo háčkovanie je prekladom francúzskeho slova „crochet“. Slovo „crochet“ sa používa okrem Francúzska aj v Anglicku, Belgicku, Taliansku a Španielsku. V Holandsku používajú slovo „haken“, v Dánsku „haekling“, v Nórsku „hekling“ a vo Švédsku „virkning“.

Háčkovanie je stará technika tvorenia úpletu pomocou háčika a priadze,  ktorá sa používala už v minulosti na výrobu rôznych vecí. 

Presný pôvod háčkovania nie je známy, pretože zručnosť sa šírila ústnym podaním. Lis Paludan (autorka knihy o histórií a technikách háčkovania) teoretizuje, že háčkovanie sa vyvinulo z tradičných praktík v Iráne, Južnej Amerike alebo Číne. Zmienka o háčkovaní v Európe pochádza až z 19.storočia, kedy sa tešilo veľkej popularite.

Rutie Marks ( učiteľka háčkovania) uvádza v svojom článku, že výskum naznačuje, že háčkovanie sa pravdepodobne vyvinulo najpriamejšie z čínskeho vyšívania. Je to veľmi starodávna forma výšivky známej v Turecku, Indii, Perzii a severnej Afrike. Do Európy sa dostala v roku 1700 a bola označovaná ako „tamburing“, z francúzskeho „tambur“ alebo bubon. Na konci 18. storočia sa tambur vyvinul do toho, čo Francúzi nazývali „háčkovanie vo vzduchu“, keď bola látka na pozadí vyradená a steh fungoval samostatne.

Dlho sa zručnosť háčkovania zdieľala len verbálne medzi priateľmi a rodinou. Stehy a vzory sa kopírovali priamo z pôvodnej práce. To spôsobovalo odklon od pôvodných vzorov.

Z tejto praxe vznikla myšlienka, že špecifické stehy by sa mohli naučiť a zdieľať prostredníctvom malej vzorky, ktorá by mohla byť vyrobená a uchovaná ako hlavný vzor v každom dome. Vzorky stehov boli nakoniec vyrobené a potom prišité na kúsky papiera. Vytvorili tak typ mäkkej knihy. Na svojich cestách Annie Potterová (nadšená ihličkárka) našla niektoré z týchto zápisníkov. Boli vytvorené koncom 18. Storočia. Sú stále používané mníškami v Španielsku.

Prvé tlačené háčkované vzory boli z roku 1824. Tieto skoré vzory neboli také presné, ako dnešné vzory. Boli to skôr opisy techník a stehov, ktoré sa používali na vytvorenie konkrétneho výrobku. Vzory sa postupne vyvíjali a stávali sa presnejšími a podrobnejšími.

V 19. storočí sa háčkovanie stalo populárnym a bolo používané na výrobu oblečenia, doplnkov a dekorácií pre domácnosť. V 20. storočí sa háčkovanie stalo menej populárnym, ale v posledných rokoch sa opäť teší veľkej popularite a je znovu objavované novými generáciami.

V posledných rokoch sa zvýšil záujem o háčkovanie a vzniklo množstvo nových vzorov a techník. Háčkovanie sa používa na vytváranie oblečenia, doplnkov a dekorácií pre domácnosť. 

V dnešnej dobe existuje množstvo online komunít pre háčkovačov. Jednou z najväčších je Ravelry, ktorá je bezplatnou webovou stránkou pre pletenie, háčkovanie a vlákenné umenie. Ďalšou populárnou komunitou je  Crochetville, ktorá bola založená v roku 2004 ako miesto pre háčkovačov, kde sa môžu navzájom povzbudzovať a pomáhať si. Členovia tu nájdu pomoc s otázkami týkajúcimi sa háčkovania, môžu sa zapojť do spoločného háčkovania alebo ukázať svoje projekty.

Na Slovensku je takouto online komunitou pre háčkovačov  Slovak-Croche  , ktorá ponúka informácie o háčkovaní a možnosť objednať a kúpiť výrobky.

Zdroj: internet, wikipédia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Komentáre

    © Copyright 2023. Všetky práva vyhradené.